داکتر عبدالله: شیر مادر سرمایه‌ رایگان است، از دست ندهید!

خبرگزاری‌خراسان: داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور، از شیر مادر به عنوان یک «سرمایه رایگان» یاد کرده و به همه‌ی مادران توصیه کرده تا از تغذیه نوزادان خود با شیر مادر خودداری نکنند.

رییس اجراییه که در مراسمی به مناسبت هفته‌ جهانی تغذیه با شیر مادر صحبت می‌کرد، گفت که قرآن نیز به مادران دستور داده تا کودکان‌شان را به مدت دو سال شیر بدهند. او افزود که علم نیز فواید شیردهی و تغذیه با شیر مادر را ثابت کرده است.

داکتر عبدالله می‌گوید که شیردادن در نخستین لحظات زندگی کودک و شش ماه اول زند‌گی، برای رشد کودکان از لحاظ فیزیکی و معنوی و جلوگیری از امراض مختلف بسیار مهم و حیاتی است. او گفت: «شیر مادر سرمایه رایگان است و اگر این سرمایه رایگان را از دست بدهیم، نتایج آن سوی تغذیه مزمن، کوتاهی قد و بسیاری از مشکلات دیگر خواهد بود؛ بنابراین اگر به این مساله توجه جدی کنیم، بخشی از مشکلات جامعه حل می‌شود.»
رییس اجراییه در عین‌حال تاکید کرد که توجه و سرمایه‌گذاری روی تغذیه نوزادان با شیر مادر، افغانستان را در رسیدن به اهداف انکشاف پایدار کمک می‌کند.

هم‌چنین داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه نیز، شیر مادر را یک «تحفه الهی» برای کودکان توصیف کرده می‌گوید که تغذیه با شیر مادر باعث کاهش مرگ‌ومیر نوزادان می‌شود. او گفت: «تغذیه با شیر مادر مقاومت کودکان را در برابر امراض بلند می‌برد. تحقیقات نشان داده است که تغذیه کودکان با شیر مادر در ساعت اول بعد از ولادت ۲۲ درصد مرگ‌ومیر کودکان را کاهش می‌دهد. مادران باید تا دو سال به طور منظم به کودکان‌شان شیر دهند.»
فیروزالدین فیروز هم‌چنین افزود که وزارت صحت عامه هم‌واره تلاش نموده تا آگاهی مردم را در جهت اهمیت تغذی با شیر مادر بلند ببرد و همین‌طور در تلاش است تا در هماهنگی با نهادهای مختلف زمینه شیردهی را برای برای مادران شیرده در ادارات بیشتر فراهم نماید.

در همین‌حال، سید انور سادات سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین می‌گوید که بنا براهمیت شیر مادر برای کودکان، ۱۵۶ کودکستان را برای فراهم‌سازی زمینه شیردهی برای مادران ایجاد کرده و تلاش دارد تا ارایه خدمات در کودکستان‌ها را بهبود بخشد.
سپوژمی وردک معین وزارت امور زنان نیز، می‌گوید که توجه به مادران و کودکان، توجه به یک جامعه صحتمند است. به گفته‌ی او، در کنار تغذیه کودکان، تغذیه مادران شیرده نیز ضروری است و خانواده‌ها باید در این راستا بیشتر توجه کنند.

ریچارد نماینده سازمان ملل متحد نیز، در این مراسم گفت که تغذیه شیر مادر یک مساله بسیار مهم و حیاتی است و تنها بسته‌گی به نوزاد و مادر ندارد. آقای ریچارد می‌گوید، همین اکنون بیش از ۶۳ درصد کودکان با شیر مادر تغذیه می‌شوند، در حالی‌که قبلاً تنها ۴۰ درصد کودکان از شیر مادر تغذیه می‌شدند و این یک دست‌آورد است.

با این‌حال، وزارت صحت عامه می‌گوید که به منظور بهبود وضعیت تغذی با شیر مادر، استراتژی و رهنمود عملیاتی تغذیه مادران، نوزادان و کودکان شیرخوار را برای سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۲۰ تهیه کرده است و هم‌چنین یک کارمند صحی به عنوان مشوره دهنده تغذی در هر مراکز صحی در تمام ولایات استخدام و به حدود پنج‌صد هزار مادر طی امسال در باره‌ی چگونگی تغذیه با شیر مادر مشوره داده است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراك گذاري :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارتباط با خراسان نیوز

ایمیل ادرس : khorasannewsinfo@gmail.com

آخرین پست ها