آمریکا در افغانستان به دنبال چه است؟

خبرگزاری خراسان: از گذشته‌ها در جهان حکومت‌های زیادی شکل گرفته است و در عین حال تعدادی هم نیز فرو پاشیدند، این فروپاشی‌ها و یا هم آغاز دولت‌های جدید یک تصویر مُبهمی را به ذهن مان می‌دهد که چرا؟

شکل گیری دولت‌ها و کشمکش‌های ذات‌البینی مملکتی در عصر حاضر به نفع و ضرر افراد و اشخاص یا بهتر بگویم قدرت خواص قرار می‌گیرد که نمونه بارز آن دولت جمهوری اسلامی افغانستان زمین است که هر روز دغدغه و کشمکشی جدید از خون‌ریزی عده‌ی خواص بر دیگری هجوم می‌برند، به قتل می‌رسانند، و از بین می‌برند، این همه و همه  در دل افغانستان جای گرفته است، این زد و خوردهای این چنینی را چه کسانی کنترول می‌کنند؟ و از طرف چه کسانی هدایت می‌شوند؟ و بخاطر چی؟

ابر قدرت‌های دنیا هستند که سیاره زمین را کنترول می‌کنند، ما به آنها می‌گوئیم نیروهای مخفی، در روس KGB در آمریکا CIA و استخبارات چین، همه این‌ها از جمله مهم‌ترین و بزرگ‌ترین آنها می‌باشد، از جمله سه ابر قدرت‌های جهان اول هستند که دنیا را کنترول می‌کنند و هر تصمیم مهم از سوی همین قدرت‌ها نهائی می‌شود، خلص نمی‌توان گفت همین قدرت‌ها هستند بلکه قدرت‌های دیگری نیز وجود دارد اما بحث ما تنها روی قدرت‌های بزرگ می‌باشد!

از لحاظ استخباراتی افغانستان یک مملکت کلیدی برای دسترسی بر تمامی نقاط آسیا است و همین موضوع باعث شده که افغانستان برای این ابر قدرت‌ها بزرگ شمرده شود و این موضوع برای افغانستان زمین اصلا خوب نیست، این‌جا مردم میان سه ابر قدرت توقع دارند که به آزادی کامل و زندگی مرفع دست یابند و این موضوع ناشدنی نیست بلکه ناممکن می‌باشد.

مثال واضح است، استخبارات روسیه (KGB)، استخبارات چین و آمریکا (CIA) همه این قدرت‌های عظیم همجوار در افغانستان است الی آمریکا که اصلا نمی‌خواهد قدرت استخباراتی روسیه (KGB) و استخبارات چین افزایش یابد، بنأ این دو رقیب و سرسخت آمریکایی‌ها تلاش بر این دارند که آمریکا نتواند در افغانستان فعالیت کند و آمریکا طبعا برعکس عمل خواهد کرد و از آن جمله تنها افغانستان و مردمش هستند که در میان این همه کشمکش‌های سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند، استخبارات خارجی سیستم دولتی افغانستان را کاملاً در دست دارند حتی در نظام حکومتی فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام می‌دهند، بناً افغانستان و مردمش به آسانی زیر چکمه‌های خارجی‌ها نیز قرار گرفته‌اند.

گروهک‌های تروریستی و ضد دولتی به نام‌های "طالب و داعش" و یا هم امثال این‌ها که در افغانستان فعالیت دارند، دقیقا از کجا حمایت می‌شوند؟ و این‌همه مصارف را از کجا دریافت می‌کنند؟ و این‌گونه مردم در چه حالتی قرار خواهند گرفت؟ جواب واضح است، همین ابر قدرت‌ها مردم را به یک سطح نگه می‌دارند و جوان‌های سیاست زده را در میدان‌های «تاخت و تاز» جنگ با لباس اسلام و با نهره "الله اکبر"در جهاد ضد اسلامی روان می‌کنند و این بازی به نفع گروه خواص تمام می‌شود، به قول معروف (آب را گِل آلود کن و ماهی را بگیر)، این‌جا در شهر هرات یکی دیگر از شهرهای مرزی و کلیدی افغانستان است که پیروان دو مذهب مسلمان اعم از شیعه و سنی که بیش‌ترین پیروان مسلمان را دارند در وحدت کامل بسر می‌برند.

در این میان گروه دیگری در لباس اسلام تحت نام "وهابیت" فعالیت بسیار گسترده‌ای، راه اندازی نموده است و یورش بر مساجد اهل تشیع و تسنن می‌برند، حملات اخیر بر مسجد "جوادیه، مساجد منطقه جبرائیل، پایگاه‌ اصلی‌ای تروریست در دارالعلوم عالی هرات، انتحاری بر درب ورودی مسجد جامع بزرگ هرات" همه و همه بیانگر حضور قدرت‌ها و دست اتباع کشورهای بیگانه را نشان می‌دهد و قصد لطمه بر اسلام را دارند و در حقیقت یک طاعون برای دو مذهب تشیع و تسنن به حساب می‌آید.

حمایت کننده اصلی وهابیت کشورهای عربی و بخصوص CIA آمریکا می‌باشد.

گروه تروریستی داعش در لباس اسلام با حمایت قوی آمریکا، عرب‌ها و اسرائیل در افغانستان عرض اندام نموده است، این برچسب‌ها ناشی از تحلیلی است که از قدرت‌های این چنینی برای نفع سیاست خارجی شان استعمار را بهانه ساخته و تا دندان مسلح با بهانه‌های حمایت مردمی شان در تدارک دیدن امنیت کشور میزبان اعلان می‌کنند و اوضاع را به نفع سیاست خارجی آمریکا به اتمام می‌رسانند!

با این وجود توقع نداشته باشیم که استخبارات چین و روسیه (KGB)  دست در دست گذاشته و ما را نگاه کنند، آنها حضور آمریکا را خطری علیه قدرت شان چه از بعد اقتصادی - سیاسی می‌پندارند و با هم رزم خویش فعالیت می‌کنند تا این موضوع ضرری بر آنها در قبال نداشته باشد پس این دو قدرت چین و روسیه نیز می‌تواند برای افغانستان زمین، نگران کننده باشند.

حضور آمریکا تا کنون درهر کدام از کشورهای جهان همراه با قتل، کشتن، حملات انتحاری، جنگ‌های ذات‌البینی، مذهبی، سمتی، قومی، زبانی و نژادی را در بر داشته است.

آمریکا از استخبارات افغانستان، پاکستان، و چندین کشور دیگر آسیایی که تحت استعمار خویش قرار داده است استفاده سوء می‌کند، استخبارات‌ کشورهای زیرمجموعه استعمار آمریکا در قاره آسیا، شاخه‌ای از (CIA) آمریکا می‌باشد که توسط خودی شان و جنگ‌های ذات‌البینی و ایجاد گروه‌های موافق و مخالف باعث شده است که همچنان آمریکا حضور مسلحانه خویش را به بهانه‌های مختلف در این کشورها داشته باشد تا بتواند به هدف اصلی‌اش که روسیه است غلبه نماید، در ضمن داشتن قدرت افغانستانی هم به خودی خود یک بازی دیگری است که می‌تواند مهره خوبی بر قدرت خارجی (CIA) آمریکا در این قاره قرار گیرد، اگر خواسته باشیم شفاف بگوئیم کشورهای زیر سلطه آمریکا مهره‌های شطرنجی است که در زمان و مکان خواص از آنها بهره می‌گیرد.

جا طلبی رهبران اقوام مختلفه افغانستان به تنهای خود می‌تواند طعمه بسیار زیبا برای آمریکا قرار گیرد و آنها را با حمایت‌های مالی بر کُرسی‌های کلیدی افغانستان برساند تا نظارت کامل خویش را در ادارات کلیدی در دست بگیرد، آن طرف سکه دو جناح دیگر نیز فعالیت دارند طبعا آنها نیز از چنین روشی زیبا و زیرکانه بر نفع خویش نیز استفاده می‌کنند.

این بازی در تمامی نقاطی که تحت زیر مجموعه استعمار قرار دارند یکسان است.

برای همین است که افغانستان با حضور مداخلت‌ قدرت‌های جهانی آمریکا، روسیه، چین و... هرگز به استقلال، اتحاد و یکپارچگی واحد نرسیده و نخواهد رسید.

عارف مجیدی – خبرگزاری خراسان نیوز

درباره نویسنده

امیر علی فولادی

امیرعلی فولادی خبرنگار خراسان نیوز افغانستان

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراك گذاري :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارتباط با خراسان نیوز

ایمیل ادرس : khorasannewsinfo@gmail.com

آخرین پست ها