یافته‌های دفتر نی: وضعیت دسترسی به اطلاعات در حوزه غرب فجیع است!

خبرگزاری خراسان: مسئولان در دفتر نی یا حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان از وضعیت بد دسترسی به اطلاعات در ولایات حوزه غرب کشور خبر داده و از این ناحیه ابراز نگرانی کردند.

مجیب خلوتگر، رئیس دفتر نی، چاشت روز دوشنبه (14 حوت) در یک نشست خبری وضعیت دسترسی به اطلاعات در حوزه غرب را با توجه به بررسی‌هایشان فجیع خوانده و از این وضعیت اظهار نگرانی کرد.

آقای خلوتگر افزود، بیشتر موانع فراراه دسترسی به اطلاعات از طرف حکومت برای خبرنگاران خلق شده‌است.

او، حاشیه روی‌های سخنگویان و مقامات دولتی، نادید گرفته شدن رسانه‌های محلی از سوی مقامات، عدم پاسخگوی نیمی از مقامات ملکی و نظامی به سوالات خبرنگاران در ولایت هرات را یک فاجعه خواند.

موصوف افزود، یافته‌های دفتر نی نشان می‌دهد که در ولایت فراه سخنگوی یک مقام بلند پایه دولتی بصورت تلویحی از دادن اطلاعات به خبرنگاران منع شده است.

به گفته او، این وضعیت در ولایات بادغیس و نیمروز نیز حاکم است.

اما آقای خلوتگر وضعیت دسترسی به اطلاعات در ولایت غور را نسبت به دیگر ولایات حوزه غرب بهتر خوانده و دلیل این بهبود نسبی وضعیت را قدرت‌مند بودن جامعه مدنی عنوان کرد.

رئیس دفتر نی در ادامه گفت: رفتن بطرف دموکراسی و آزادی، بدون دسترسی به اطلاعات و رسانه‌ها امکان ندارد و این وضعیت صدمه بزرگی به وجه حکومت و همکاران جهانی‌اش وارد می‌کند.

او همچنان خاطر نشان ساخت که در حال حاضر قرن اقتدار واژه‌هاست و رسانه‌ها با صدای واحد و یک اجماع برای ختم این وضعیت بالای حکومت فشارها را بیشتر کنند، در صورت عدم پاسخگویی در نهایت می‌تواند صدای حکومت را تحریم نمایند.

در همین حال همایون نظری، مسئول کمیته مصئونیت خبرنگاران در هرات نیز افزایش محدودیت‌ها سر راه روند دسترسی به اطلاعات را در این اواخر تایید کرده و نگرانی خویش را از این وضعبت اعلان نمود.

وی همچنان از کارایی کمیته مصئونیت خبرنگاران در مرکز کشور راضی نبوده و گفت: این کمیته به جایی اینکه امنیت و مصئونیت خبرنگاران تامین کند انسجام آنان را با خطر مواجه کرده است.

به گفته او، کمیته مصئونیت خبرنگاران با رهبری آقای سرور دانش معاون رئیس جمهور کشور در راستای چند دسته‌گی خبرنگاران کار کرده که این خود امنیت خبرنگاران را با خطر مواجه می‌کند.

این در حالی‌ست که در گذشته نیز اکثر خبرنگاران از وضعیت بد دسترسی به اطلاعات و نگاه تبعیض گونه برخی مقامات نسبت به برخی رسانه ها شاکی بودند اما مقامات حکومتی همواره ادعای همکاری با رسانه‌ها را عنوان می‌کنند.

درباره نویسنده

امیر علی فولادی

امیرعلی فولادی خبرنگار خراسان نیوز افغانستان

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراك گذاري :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارتباط با خراسان نیوز

ایمیل ادرس : khorasannewsinfo@gmail.com

آخرین پست ها