نظرسنجی بنیاد آسیا: رادیوها افت کرده است

خبرگزاری خراسان: یافته‌های نظرسنجی سالانۀ «بنیاد آسیا» نشان می‌دهند که دریافت اطلاعات از تلویزیون در افغانستان رو به افزایش‌، اما دریافت اطلاعات از رادیو رو به کاهش است.

بربنیاد این نظرسنجی، سیرنزولی دریافت اطلاعات از رادیو در افغانستان از سال ۲۰۱۳ شروع شده‌است.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹میلادی، ۵۷.۳ درصد افغان‌ها اطلاعات شان را از رادیو بدست می‌آورند؛ در حالی این رقم در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۶۲.۹ درصد بوده‌است.

از این میان، ۶۲.۴ درصد این افراد در روستاها و ۴۲.۲درصد آن در شهرها استند. در نظرسنجی تازۀ بنیاد آسیا آمده‌است که ۶۲.۲درصد مردان و۵۲.۴ درصد زنان اطلاعات شان را از رادیو بدست می‌آورند.

بررسی بنیاد آسیا از میزان گوش‌دادن مردم به رادیو در منطقه، نشان می‌دهد که در بخش جنوب غرب ۸۱.۷درصد مردم به رادیو گوش می‌دهند در حالی‌که این رقم در بخش شرقی ۸۰.۱درصد و در بخش‌های مرکزی هم ۲۵.۴درصد می‌باشد.

به همین ترتیب، این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۶۵.۹درصد از پاسخ‌دهنده‌گان در سال ۲۰۱۹میلادی تلویزیون را به‌عنوان منبع خبری و اطلاعات تماشا می‌کنند.

این آمارها نشان می‌دهند که از سال ۲۰۱۳میلادی که برای نخستین‌بار پرسش چگونگی دریافت اطلاعات از رادیو و تلویزیون مطرح شد، تاکنون ۱۱.۲درصد به شمار افرادی که اطلاعات شان را از تلویزیون بدست می‌آورند، افزایش آمده‌است.

نظرسنجی بنیاد آسیا، می‌گوید که ۹۱.۱درصد مردم در شهرها از تلویزیون به‌عنوان منبع دریافت اطلاعات کار می‌گیرند در حالی‌که این رقم در روستاها به ۵۷.۳درصد می‌رسد.

بربنیاد این نظرسنجی، مردان در افغانستان بیشتر از زنان در این کشور اطلاعات را از تلویزیون می‌گیرند. در این نظرسنجی، ۶۷.۵درصد مردان و ۶۴.۲درصد زنان گفته‌اند که اطلاعات شان را از تلویزیون بدست می‌آورند.

یافته‌های بنیاد آسیا از منطقه نیز نشان می‌دهد که بیشتر مردم در بخش‌های مرکز آسیا – ۸۳ درصد – اطلاعات شان را از تلویزیون می‌گیرند. به همین ترتیب، مردم غرب آسیا ۷۶.۶درصد، شمال غربی ۶۹.۹درصد، جنوب غربی ۳۴.۷ درصد و شرق ۴۱درصد از تلویزیون به‌عنوان منبع دریافت اطلاعات شان کار می‌گیرند.

این نظرسنجی، هم‌چنان نشان می‌دهد که ۷۷.۸ درصد تاجیک‌ها در افغانستان و ۷۷.۱درصد هزاره‌ها در افغانستان اطلاعات شان را از تلویزیون بدست می‌آورند که بیشتر از سایر قوم‌ها در افغانستان است.

در این نظرسنجی بنیاد آسیا، آمده‌است که ۷۹درصد شهروندان افغانستان به این باور استند که آزادی رسانه‌ها برای محافظت از یک توافق صلح دراین کشور مهم است.

در بخش دیگر از این گزارش، آمده‌است که افغانستان هنوزهم یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران است و از سال ۲۰۰۱ تاکنون ۶۶خبرنگار در این کشور جان باخته‌اند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراك گذاري :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارتباط با خراسان نیوز

ایمیل ادرس : khorasannewsinfo@gmail.com

آخرین پست ها