کاهش ۴۶ درصدی کمک های بانک جهانی به افغانستان

خبرگزاری خراسان: وزارت اقتصاد روز یکشنبه اعلام کرد که در طول ۹ سال گذشته میزان کمک‌های جهانی به افغانستان ۴۶ درصد کاهش یافته است.

وزارت اقتصاد می گوید که از سال ۲۰۱۰ تا کنون، میزان کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان از ۱۵٫۷ میلیارد دالر به ۸٫۴ میلیارد دالر رسیده که یک کاهش ۴۶ درصدی را نشان می‌دهد.

“ناهید سرابی” معاون سیاسی وزارت اقتصاد در یک نشست خبری گفت: “در سال ۲۰۱۶ در نشست بروکسل، ۲۹ کشور جهان متعهد به پرداخت کمک ۱۱ میلیارد دالری به افغانستان شده بودند اما تا کنون پنج میلیارد دالر از این وعده ها محقق شده است.”

سرابی افزود که کمک‌های جهانی کاهش یافته است، اما دولت برنامه تقویت بخش خصوصی و اخذ وام را در دست اجرا دارد تا در کاهش کمک‌های جهانی مشکلی به‌وجود نیاید.

خانم سرابی در ادامه گفت: «عواید حکومت افغانستان در سال ۲۰۱۰ حدود ۱.۳ میلیارد دالر بود و در ۲۰۱۸ به ۲.۶ میلیارد دالر رسیده که افزایش دو برابر را نشان می‌دهد و مجموع مصارف عامه که مجموع آن در ۲۰۱۰ حدود ۱۷ میلیارد دالر بود، در ۲۰۱۸ به ۱۱ میلیارد، یعنی ۳۵ درصد کاهش یافت.»

وی تاکید کرد که در سال ۲۰۱۰ هزینه های عمومی در کل ۱۷ میلیارد دالر مشخص شده‌بود؛ اما در سال گذشته، این رقم به ۱۱ میلیارد دلار رسیده‌است.

سرابی همچنین گفت: قرار است تا پایان سال جاری به مقدار ۱۰۰ میلیون یورو از طرف اتحادیه اروپا به حساب دولت افزوده شود.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراك گذاري :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارتباط با خراسان نیوز

ایمیل ادرس : khorasannewsinfo@gmail.com

آخرین پست ها