درد سرهای دایمی مردم ناشی از فساد اداری

خبرگزاری خراسان: اساسی‌ترین عامل، به منظور فراهم آوردن بدبختی؛ فقر، خودکشی، ناامنی، انفجار و انتخار در افغانستان “فساد اداری” حاکم بر ادارات دولتی است.

از آغاز تاسیس دولت، در دوره‌های پسا طالبان تاکنون گراف این پدیده‌ی شوم رو به افزایش بوده، سرو صداهای ناشی از فساد در کشور در زمان دولت کرزی اوج گرفت، با آمدن اشرف غنی، امیدواری‌ها برای بهبود گرفتن اوضاع  و عاری سازی بدنه دولت از این پدیده نامیمون بر روحیه‌ی مردم دیده می‌شد.

اما بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی با توجه به نویدهای دولت مردان این حکومت، در محو این پدیده تا کنون هیچ تلاشی صورت نگرفته و در سطح گراف آن هیچ گونه تغییری نیز رونما نگردیده، بلکه وضعیت مردم همچنان روبه وخامت رفته است.

فساد گسترده اداری را می‌توان بیشتر در سیمای پایتخت، به صورت واضح مشاهده کرد؛ بی‌کاری، دزدی‌ها و قتل‌های زنجیریی، هجوم مردم پشت درهای سفارت کشورهای همسایه و مهاجرت‌های پیوسته شهروندان، سرگردانی مردم برای کارهای اندک در پشت درهای بسته و مایوس کننده ادارات دولتی، مشت‌های است از نمونه خروار که در افغانستان انبار شده‌است.

امروز مردی را دیدم که در موتر مسافربری نشسته بود، باشنده‌ی اصلی کابل است مدت ۲۰ روز فقط منتظر تذکره مثنی پدرش است و بخاطر نفهمیدن حرف زبان اداره، این مدت را در سرگردانی سپری کرده‌است.

او از فساد اداری به شدت می‌نالید: پدر پیری دارم می‌خواهد مکه برود، غرض گرفتن پاسپورت، تذکره پدرم را بردم که در اداره ثبت احوال نفوس تایید کنم، از شروع این کارتا حالا ۱۸ روز می‌گذرد، که من سرگردانم و روز اول اشاره‌ی مامور صاحب را نفهمیدم این همه سرگردانی به وجود آمد.

این مرد به قدری خسته به نظر می‌رسید که با حالت حزن آمیز حرف می‌زد: وقتی به مسئول آن بخش تذکره را دادم، گفت که این تذکره فرسوده شده باید تذکره را مثنی بگیری و گفت برو فردا بیا اقدام کن.

فردا برگشتم که عذرکنم شاید کارم را انجام دهد، اما با لحن شدید به من گفت امکان ندارد، گفت: از نوع تذکره بگیر، فورمت را از رئیس گذر و بزرگ ناحیه و محل سکونت تان تصدیق بیاور، رفتم بعد از یک هفته دوران دادن و اخذ مهر و تایید بزرگان ناحیه، دو باره برگشتم به اداره ثبت احوال نفوس، مامور گفت برادر ببخشی برو تصدیقی قومندانی در پشت ورقه ات نیز بگیر، رفتم مامور به جای اینکه نوشته کند برای پدرم تذکره صادر گردد، این مامور قومندانی نام عارض را نخوانده، اسم من را نوشته که تذکره داده شود.

کاغذ را بردم به مامورثبت احوال نفوس، کل کارهای ۸ روزه‌ی من باطل شد باید کار را از آغاز شروع کنم و ۸ روز دیگر نیز باید همین طور طی مراحل کنم تا امر مامور قومندانی را به نام پدرم بگیرم.

همه روزه شاهد این نمونه‌ها در سراسر افغانستان به ویژه در مرکز این کشور هستیم که در اثر سهل انگاری‌های ماموران ادارات دولت، به وجود می‌آید و درعوض حل مشکلات مراجعین بر چالش‌های آن افزوده می‌گردد.

سازمان شفاقیت بین‌الملل هر سال برای کشورهای مختلف شاخص تشخیص فساد CPI را بر اساس امتیازاتی که از هر لحاظ سلامت بخش عمومی کسب کرده محاسبه و در جدول رتبه بندی درج می‌کند.

طبق نظرسنجی که ازسوی این سازمان درسال ۲۰۱۶ صورت گرفته بود؛ افغانستان در رده سوم کشورهای دارای گراف بلند فساد اداری قرار داشت.

درباره نویسنده

امیر علی فولادی

امیرعلی فولادی خبرنگار خراسان نیوز افغانستان

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراك گذاري :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارتباط با خراسان نیوز

ایمیل ادرس : khorasannewsinfo@gmail.com

آخرین پست ها