واکنش طالبان به سفر ترامپ در افغانستان

خبرگزاری خراسان: یک منبع گروه طالبان در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا مبنی بر آمادگی طالبان برای توافق آتش‌بس، می‌گوید آتش‌بس میان این گروه و امریکا پس از امضای توافقنامه میان دو طرف به صورت فوری برقرار خواهد شد.

این منبع که نخواست نامی از او برده شود روز جمعه (8 قوس) به بی‌بی‌سی گفت توافقنامه‌ صلح میان دو طرف قبلا نهایی شده بود و آتش‌بس بخشی از آن بوده است.
این منبع اما تاکید کرد که در مورد آتش‌بس با نیروهای امنیتی افغان در مذاکرات بین‌الافغانی صحبت خواهد شد.
دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا شب پنجشنبه در سفری غیرمنتظره به افغانستان، در جمع نظامیان کشورش در بگرام از آمادگی طالبان برای توافق صلح و آتش‌بس خبر داد.
او گفت: "طالبان می‌خواهند یک توافق بدست بیاید. ما هم به دقت نگاه داریم که آیا واقعا آنها می‌خواهند توافق انجام شود. باید توافق واقعی باشد ولی خوب باید منتظر بمانیم."
منبع طالبان به بی‌بی‌سی گفته که به باور آنها آقای ترامپ در سخنرانی دیشبش نگفت که مذاکرات به صورت رسمی با طالبان دوباره آغاز شده و از آتش‌بس هم به عنوان پیش‌شرط نام نبرده است.
این منبع گفته که اگر مذاکرات دوباره شده باشد، نشانی آن دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر است و به گفته او اعضای این دفتر تماس‌ها و دیدارهای داشته‌اند اما مذاکرات رسمی نبوده است.
کاخ سفید نیز اعلام کرد که آقای ترامپ حدود دو ساعت در افغانستان ماند تا مراسم روز شکرگذاری را در میان سربازان امریکایی بگذراند.
او همچنین تاکید که نیروهایش در افغانستان را "به طور عمده" کاهش خواهد داد اما شمار دقیقی از سربازانی که می‌خواهد در افغانستان نگه دارد ارائه نکرد.
در حال حاضر حدود 13 هزار سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند.
اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان هم در کنار آقای ترامپ حضور داشت. آقای ترامپ از او برای صحبت دعوت کرد و آقای غنی در سخنانی از "اوج فداکاری" سربازان امریکایی در کشورش تشکر کرد.
در اعلامیه‌ای که از سوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان منتشر شد نیز آمده که دو طرف در این دیدار تاکید کرده‌اند که "اگر طالبان متعهد به یک موافقتنامه صلح هستند، باید آتش بس را قبول کنند."
چند روز قبل نیز یک منبع گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفت که تلاش‌ها برای از سرگیری مذاکرات امریکا و گروه طالبان مجددا از سر گرفته شده است.
به گفته این منبع که خواست از او نام برده نشود، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان گروه طالبان در کشور قطر دیدار کرده ‌است.
حدود سه ماه قبل، پس از حمله خونین طالبان در کابل که در آن 12 نفر از جمله یک سرباز نیروهای امریکایی کشته شد، آقای ترامپ گفتگو با طالبان را منتفی اعلام کرد.
بعد از آن طالبان خواستار از سرگیری دوباره مذاکرات شد ولی در این مدت دیداری در این زمینه میان دو طرف انجام نشد، ولی اکنون نشانه‌های از سرگیری مجدد آن وجود دارد.
در چند روز گذشته هم خبرهایی از احتمال از سرگیری گفتگوهای صلح میان نمایندگان دو طرف مطرح شده است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراك گذاري :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارتباط با خراسان نیوز

ایمیل ادرس : khorasannewsinfo@gmail.com

آخرین پست ها