رئیس اجرایی: راه صلح گفت‌وگو با نماینده‌گان مردم افغانستان است

خبرگزاری خراسان: عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت می‌گوید که اکثریت مطلق مردم افغانستان خواستار تحقق صلح هستند و اگر فرصتی در این راستا پیش بیاید، باید از آن فرصت استفاده شود.

آقای عبدالله که امروز (جمعه،6 جدی) در برنامه‌یی به مناسبت هشتمین سال‌روز کشته‌شدن عبدالمطلب بیگ، عضو مجلس نماینده‌گان و یکی از فرماندهان جهادی صحبت می‌کرد، راه صلح را گفت‌وگو با نماینده‌گان مردم افغانستان می‌داند و می‌گوید که از ادامه جنگ فرصت‌های زیادی از دست خواهند رفت.

 رئیس اجرایی تلفات نیروهای امنیتی و غیرنظامیان را غیرقابل تحمل می‌خواند و می‌گوید «روزانه تلفات نیروهای امنیتی و تلفات مردم ملکی تلفاتی‌ست که برای یک ملت غیر قابل تحمل است، اما در عین زمان یک پیامی هم دارد به آنهایی که در جنگ هستند با مردم افغانستان که با جنگ پیروز شده نمی‌توانند. اگر حرفی دارند راه برای این وجود دارد و راهش گفت‌وگوست با نماینده‌گان مردم افغانستان.»

محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در این برنامه می‌گوید که خواست‌ها برای صلح یک رویکرد مثبت است و هم دولت و ملت افغانستان از این رویکرد مثبت استقبال می‌کنند.

آقای دانش می‌گوید، حکومت افغانستان در هژده سال گذشته طرفدار برقراری صلح و تأمین امنیت بوده است و حسن‌نیت نشان داده، اما طرف مقابل و حامیان خارجی آنان نخواستند.

معاون دوم ریاست جمهوری می‌افزاید که برای دست‌یافتن به صلح، نخست باید گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود و پس از آن آتش‌بس اعلام شود.

 به گفتۀ آقای دانش، سیاست‌گران کشور روی روند صلح دیدگاه‌های متفاوتی دارند و در این راستا باید تلاش شود تا یک اجماع به میان بیاید.

محمدیونس قانونی، معاون پیشین ریاست‌ جمهوری نیز بر هماهنگی میان دولت، سیاست‌گران و طالبان تأکید می‌کند و می‌گوید، صلح بدون دولت عملی نیست. به باور آقای قانونی در صورتی‌که دولت از سوی سیاست‌گران و سیاست‌گران از سوی دولت نفی شود، بحران کنونی ادامه خواهد یافت.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراك گذاري :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارتباط با خراسان نیوز

ایمیل ادرس : khorasannewsinfo@gmail.com

آخرین پست ها