چرا نظامیان خارجی و داخلی وارد مسجد عالی هرات شدند؟

خبرگزاری خراسان: دارالعلوم عالی هرات از طراح اصلی کشتار میرزا اولنگ محافظت می‌کرد. و فرد مظنون از داخل دارالعلوم بازداشت شده است

نیروهای ویژه امنیت ملی در ولایت هرات، یکی از طراحان اصلی قتل عام غیر نظامیان در میرزاولنگ ولایت سرپل را از داخل دارالعلوم عالی ولایت هرات بازداشت کردند. این طراح فاجعه میرزاولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل، از چند روز به این سو در دارلعلوم عالی هرات مخفی بود و مسوولان این مرکز دینی او را پناه داده بودند.

این طراح کشتار غیرنظامیان در سرپل، روز گذشته ساعت سه و نیم بعد از ظهر توسط نیروهای امنیت ملی افغانستان و نیرهای ایتالیالی مستقر در هرات بازداشت شده است. یک منبع معتبر امنیت ملی به هشدار گفت، فرد بازداشت شده از طراحان اصلی کشتار میرزاولنگ بود. این فرد، از چند روز به این طرف وارد هرات شده بود و دارالعلوم هرات به او پناه داده و از این فرمانده هراس افگن، حمایت و محافظت می‌نمود.
روز گذشته گزارش شد که امنیت ملی یک حمله کننده انتحاری را از داخل دارالعلوم عالی هرات بازداشت کرده اند. اما ساعاتی پس، یک مقام ارشد این نهاد تأیید کرد که فرد بازداشت شده یکی از طراحان اصلی قتل عام میرزاولنگ ولایت سر پل می باشد و از چند روز به این سو زیر تعقیب بوده است. او اما جزئیات نداد که همراه به این فرد بازداشت شده، مواد انفجاری و انتحاری نیز از این مرکز به دست آمده است یا خیر.
دارالعلوم هرات مقابل جاده لیلامی‌های این ولایت، که شلوغ ترین بازار در هرات است، موقعیت دارد و فاصله آن با مسجد هم اندک است.
شماری از دوکانداران و مردم که در زمان عملیات نیروهای امنیتی در دارالعلوم هرات شاهد رویداد بودند، به هشدار می‌گویند، نیروهای امینیتی یک فرد را از داخل دارالعلوم بازداشت کرده و با خود بردند. یک تن از دوکانداران جاده لیلامی که شاهد عینی بوده است گفت: “نیروهای امنیتی زیاد بودند و در آن وقت روز جاده نیز شلوغ بود. من دیدم که نیروهای امنیتی وقت بیرون شدن، فردی را از داخل مسجد بازداشت کرده و با خود به رنجر انداخته بردند”.
عصمت الله یک تن از شاگردان این دارالعلوم است که در جریان این عملیات در داخل دارالعلوم بوده است. او نزدیک دو ماه است که در این مرکز دینی درس می خواند.
عصمت الله می‌گوید، نیروهای امنیتی بعد از داخل شدن به مسجد و بازرسی مناطق مختلف مسجد، فردی را که لباس سفید به تن داشت بازداشت کرده و با خود بردند. او به هشدار گفت: ” نفری که بازداشت شد را نمی شناختم. پیش از این او را در دارالعلوم ندیده بودم.”
هشدار دارالعلوم به اعتراضات گسترده
در پیوند به این کار نیروهای امنیتی و نیروهای ایتالیایی، این مرکز دینی با پخش اعلامیه‌ای داخل شدن نیروهای ایتالیایی برای دست گیری این طراح کشتار میرزاولنگ را تجاوز و دشمنی با اسلام دانسته و نیروهای امنیت ملی را مزدور و بی‌شرم خطاب کرد. آنها در این اعلامیه، به نیروهای امنیتی نفرین فرستاده و از خشم عالمان دین در پیوند به این قضیه هشدار داده اند.
پس از این رویداد، مسوولان این مرکز، نشستی را با سران امنیتی هرات و نمایندگان این ولایت در مجلس راه اندازی کردند. آنها اکنون تنها روی این مساله تأکید دارند که نیروهای امنیتی افغانستان و ایتالیایی به حریم خصوصی شان بدون اجازه داخل شده و به آنها بی حرمتی کرده اند.
مسوولان دارالعلوم هرات این موضوع را رد می‌کنند که امنیت ملی این طراح حمله به میرزاولنگ و فرمانده مشهور هراس افگنی را از درون این مرکز بازداشت کرده اند. قاری مصطفی از مسوولان و یکی از استادان این مرکز دینی به هشدار می‌گوید: “ساعت سه و نیم بعد از ظهر دوشنبه نیروهای امنیت ملی همراه سربازان ایتالیایی وارد دارالعلوم هرات شدند و بدون این که چیزی یا فردی را دست‌گیر کنند، محل را ترک کردند.”
قاری مصطفی اضافه کرد که نیروهای امنیتی فرد تروریست را از بیرون مسجد بازداشت کرده است.
آنچه منابع امنیتی به هشدار می‌گویند این است که فرد بازداشت شده از چند روز به این طرف در این مرکز دینی مخفی گردیده بوده است و مسوولان این مرکز بزرگ در غرب هرات، با پناه دادن به او، از این فرمانده مشهور هراس افگنی حمایت کرده است.
سران دارالعلوم هرات هشدار می‌دهند که اگر مسوولان امنیتی افغانستان و سربازان ایتالیایی از آنها معذرت نخواهند، به زودی تصمیم بعدی شان را مشخص می کنند. برخی از مسوولان امنیتی احتمالن تصمیم بعدی این مرکز را اعتراض و تظاهرات آنها می‌داند. اما این احتمال نیز وجود دارد، که این مرکز با توجه به نفوذی که میان مردم سنتی و مذهبی هرات دارند، برای پوشانیدن این رسوایی شان، دست به اغتشاش بزنند.
فاجعه چهاردهم اسد در میرزاولنگ سرپل
جنگ‌جویان طالبان و داعش، بامداد روز شنبه چهاردهم اسد، پس از تسلط بر منطقه میرزا اولنگ ولایت سرپُل، دست به کشتار جمعی زدند و ده‌ها غیر نظامی را در این منطقه تیرباران کردند. منطقه میرزا اولنگ، از مناطق است

منبع هشدار

درباره نویسنده

امیر علی فولادی

امیرعلی فولادی خبرنگار خراسان نیوز افغانستان

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراك گذاري :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارتباط با خراسان نیوز

ایمیل ادرس : khorasannewsinfo@gmail.com

آخرین پست ها