هر شهروند عربستان سالانه ۲۵۰ کیلوگرام غذا را ضایع می کند

خبرگزاری خراسان: کشور عربستان سعودی می گوید که هر شهروندش سالانه در حد متوسط دو برابر میانگین سرانه در جهان مواد خوراکی اصراف کرده و ضایع می‌کند.

به گفته حکومت سعودی، ارزش سالانه این مقدار مواد خوراکی ضایع شده به ۱۳ میلیارد دالر می رسد. در جامعه این کشور نفت خیز خلیج، حالا از این رسم استقبال می شود که باید تا حد ممکن خوراکی کمتری به زباله دانی انداخته شود.

 وزارت محیط زیست، آب و کشاورزی عربستان سعودی اعلام کرده که میزان ریختاندن غذا در زباله دانی در این کشور نسبت به دیگر کشورهای جهان به مراتب بیشتر است. تنها در ریاض پایتخت این کشور، یک فرد عادی جامعه سالانه در حد متوسط ۲۵۰ کیلوگرام مواد خوراکی را ضایع کرده و به زباله دانی می اندازد، در حالی که این میزان در سطح جهانی ۱۱۵ کیلوگرام است. با این حساب، براساس نفوس مجموعی عربستان، سالانه به ارزش ۱۳ میلیارد دالر مواد خوراکی ضایع می گردند.

بخش معلوماتی روزنامه “ایکونومیست” نوشته که آمار ضایعات فردی عربستان سعودی و مخصوصا پایتخت این کشور چندین برابر آن چیزی است که مقامات سعودی ادعا می کنند.

براساس آمار ارائه شده از سوی این روزنامه، یک شهروند عادی در سعودی سالانه ۴۲۷ کیلوگرام مواد خوراکی را ضایع کرده و به زباله دانی می ریزد که در مقایسه با میزان جهانی چهار برابر می باشد.

این در حالیست که ۱٫۳ میلیارد انسان معادل تقریبا ۲۳ درصد از جمعیت جهان در فقر زندگی می کنند. 

بر اساس آمار و ارقام صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و سازمان ملل نیمی از انسانهای فقیر جهان زیر ۱۸ سال و نیمی از آنها زیر ۱۰ سال است.

سازمان ملل با ترتیب برنامه های مختلف در چارچوب “۱۷ اکتبر روز جهانی مبارزه با فقر” سعی در آگاه سازی افکار بین الملل در این زمینه دارد. 

سرعت کاهش فقر در جهان در سالهای اخیر کمتر شده و کشورهای آفریقایی که با جنگ و قحطی دست به گریبان هستند در صدر کشورهای فقیر جهان قرار دارند. 

درآمد سرانه در لیبریا که فقیرترین کشور جهان است، ۷۱۰ دلار در سال است. 

پس از لیبریا، جمهوری آفریقای مرکزی با ۷۳۰ دلار، بروندی با ۷۷۰ دلار، جمهوری دموکراتیک کنگو با ۸۷۰ دلار، نیجر با ۹۹۰ دلار، مالاوی با ۱۱۸۰ دلار، موزامبیک با ۱۲۰۰ دلار، سیرا لئون با ۱۴۸۰ دلار، ماداگاسکار با ۱۵۱۰ دلار و مجمع الجزایر قمر با ۱۵۷۰ دلار درامد سالانه، در لیست فقیرترین کشورهای جهان جای دارند. 

 در این میان، بر اساس گزارشی که با عنوان “نابودی فقر جهانی” سال گذشته از سوی بانک جهانی با هدف از بین بردن فقر تا سال ۲۰۳۰ منتشر شده، میزان فقر در جهان در سال ۲۰۱۵  از ۱۱ درصد به ۱۰ درصد کاهش یافته است. 

از سوی دیگر نیز با افزایش شمار انسانهایی که سوء تغدیه دارند، بیش از ۸۲۰ میلیون نفر در سطح جهان یعنی یک نهم جمعیت جهان با گرسنگی دست و پنجه نرم می کنند. 

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراك گذاري :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارتباط با خراسان نیوز

ایمیل ادرس : khorasannewsinfo@gmail.com

آخرین پست ها