رییس انجمن وکلای مدافع هرات: وکیل مدافع نقش و جایگاه اصلی خویش را در جامعه پیدا نکرده‌است!

خبرگزاری خراسان: امروز (شنبه 23 جدی) انجمن وکلای مدافع زون غرب کشور به مناسبت هفته قانون اساسی کشور برنامه را تحت عنوان "نگاهی به جایگاه وکالت دفاع در قانون اساسی" در تالار غازی امان‌الله خان هرات برگزار کرد.

محمد رفیع نادری، رئیس دفتر انجمن مستقل وکلای مدافع افغانستان در هرات، هدف از برگزاری این برنامه را آگاهی‌دهی و بررسی جایگاه وکلای مدافع در قانون اساسی بیان کرده و گفت که این انجمن می‌خواهد جایگاه وکیل مدافع را در قانون اساسی و روند انتخاب وکیل مدافع را در پروسه عدلی و قضایی به بررسی بگیرد.

او می‌گوید: بدبختانه وکیل مدافع نقش و جایگاه اصلی خود را در جامعه تاکنون پیدا نکرده‌است.

نادری بیان می‌دارد دلیل باز نشدن جایگاه وکلای مدافع در میان مردم، عدم آگاهی آنان از فرهنگ وکالت، دسترسی نداشتن مردم به قانون و... می‌باشد.

موصوف تاکید کرد که، قانون اساسی و سایر قوانین جایگاه وکلای مدافع را مشخص کرده که حضور وکیل مدافع در برگزاری جلسات ارگان‌های عدلی - قضایی باعث قانونمندی آن می‌گردد.

وی تصریح کرد که با برگزاری برنامه‌ و سیمینارها می‌خواهد جایگاه وکیل مدافع را در میان مردم زنده و ارزشمند سازد.

در همین حال، بنفشه سلطانی، وکیل مدافع در هرات با اشاره به مشکلات وکیل مدافع در کشور می‌گوید:" نه تنها وکیل مدافع در افغانستان بلکه در کشورهای که قانون اساسی‌ شان به صورت باید و شاید آن تطبیق می‌گردد، نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌باشند".

وی افزود که وکلای مدافع خانم در تناسب به مرد‌ها بیشتر مشکل دارند چون برخی‌ها نسبت به خانم‌ها به دید بی‌باوری نگاه کرده و خانم‌ها را یک موجود ناتوان فرض می‌کنند.

در عین حال، سید رحمت رحیمی، یک‌تن دیگر از وکلای مدافع در هرات با اشاره به نقش وکیل مدافع در روند پی‌گیری قضایا گفت: تا در دادگاه وکیل مدافع وجود نداشته باشد، دادگاه با مشکل مواجه می‌شود، زیرا مجرم توانی دفاع از خویش را به شکل حقوقی ندارد و باید وکیل مدافع داشته باشد تا از نظر حقوقی از وی دفاع کند.

او در ادامه تاکید کرد که بنابر همین موضوع وکیل مدافع جایگاه ارزنده و مهمی در قانون اساسی دارد.

این وکیل مدافع، از پارلمان که به‌عنوان مرجع قانون گذاری در کشور می‌باشد، خواست تا یک روز را در تقویم افغانستان به نام وکلای مدافع درج کنند تا مردم اهمیت و جایگاه وکلای مدافع را بیشتر درک کنند.

آقای رحیمی تاکید کرد که رسانه‌ها برای آگاه کردن و شناساندن وکلای مدافع برای مردم می‌توانند نقش بسیار خوبی را بازی کنند و برای مردم بفهمانند که وکیل گرفتن و طی مراحل پرونده یک مجرم حق آنها می‌باشد.

از سویی هم سید غلام محمد رحمانی، رئیس عدلیه هرات می‌گوید: برای تامین عدالت در میان دو دعوا باید وکیل مدافع حضور داشته باشد و در غیر آن، در واقع عدالت اجرا نشده‌است.

وی در ادامه تاکید کرد که عدالت زمانی تامین می‌گردد که سه عنصر مهم وجود داشته باشد که این عناصر شامل وکیل مدافع، دادگاه و دادستان می‌باشد.

به گفته رئیس عدلیه هرات، اگر این سه ستون در یک قضیه وجود نداشته باشد در واقع فیصله که صورت می‌گیرد، دارای اعتبار قانونی نمی‌باشد.

آقای رحمانی با اشاره به جایگاه فعلی وکلای مدافع افزود که درحال حاضر وکلای مدافع از جایگاه نسبتا خوبی برخوردار است.

به بیان موصوف، در سال‌های گذشته مردم به وکلای مدافع فقط به چشم یک دلال نگاه می‌کردند و هیچ باوری سر وکلای مدافع نداشتند.

در حالی محفلی زیر عنوان " نگاهی به جایگاه وکالت دفاع در قانون اساسی" در هرات برگزار می‌شود که در حال حاضر در این ولایت بیش از 350 وکیل مدافع مرد و زن به گونه‌ای رسمی فعالیت دارند.

درباره نویسنده

امیر علی فولادی

امیرعلی فولادی خبرنگار خراسان نیوز افغانستان

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراك گذاري :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارتباط با خراسان نیوز

ایمیل ادرس : khorasannewsinfo@gmail.com

آخرین پست ها