افخمی: تعاملات بین کشورهای ایران و افغانستان افزایش یافته‌است!

خبرگزاری خراسان: سرکنسول کشور اسلامی ایران در هرات امروز (یک‌شنبه 15 دلو) در یک نشستی خبری از افزایش تعاملات بین کشورهای ایران و افغانستان سخن گفته و این تعاملات را در بخش‌های گوناگون روشن ساخته‌است.

محمود افخمی رشیدی، سرکنسول ایران در هرات گفت: از چندی بدین سو سهولت‌های قابل ملاحظه‌ای در قسمت رفتن اتباع افغانستان به کشور ایران ایجاد شده‌است.

به گفته او، این سهولت‌ها، شامل ایجاد سایت، ثبت نام انترنتی برای دریافت پاسپورت و ویزای کشور ایران، افزایش چشمگیر خدمات کنسولگری که از حالت انقباظی به حالت انبساطی درآمده است، لغو گواهی‌های سلامت، بخاطر دوستی و برادری بین دو کشور و حذف 300 یورو هزینه ضمانت به صورت نامحدود که به مناسبت دهه فجر، پیروزی انقلاب اسلامی ایران در نظر گرفته شده‌است.

آقای افخمی، از ایجاد سهولت‌های بیشتر در قالب قانون در جهت رفت و آمد اتباع دو کشور در آینده نیز خبر داد.

این مقام، در باره زمزمه‌های که گویا بعد از حذف هزینه ضمانت از اتباع افغانی با وارد شدن به کشور ایران، در نقطه مرزی پاسپورت آنان اخذ گردیده و در عوض یک برگه وردی به اتباع افغانی توزیع می‌شود، بیان داشت که روند تعریف شده اشتباه بوده و قانونمند نیست.

وی تاکید کرد که هیچ مقام ایرانی حق ندارد پاسپورت معتبر اتباع خارجی را اخذ نماید و همچنین اتباع خارجی با داشتن پاسپورت معتبر و قانونمند می‌توانند بدون هیچ مانع وارد خاک ایران شوند.

موصوف، در بخشی از سخنانش به بحث عقب نیشینی دیوار کنسولگری ایران در هرات پرداخت و افزود که ما مطابق قانون آماده عقب نیشینی هستیم و در این رابطه گفتگوها در سطح مقامات بالا جریان دارد.

به بیان او، همزمان با جریان گفتگوها بین مقامات دو کشور برای رسیدن به تفاهم، کار ساخت بنای جدید برای کنسولگری نیز جریان دارد.

سرکنسول ایران در هرات، در بخشی دیگر از اظهاراتش از افزایش چشمگیر تعاملات فرهنگی بین کشورش و افغانستان ابراز کرد.

موصوف علاوه کرد، نزدیکی فرهنگ دو کشور باعث می‌شود که این تعاملات روز به روز بیشتر شود.

به گفته وی، از اول سال جاری تا کنون به تعداد 250 استاد دانشگاه افغانی در ایران جهت ارتقای ظرفیت علمی مشغول فراگیری علوم مختلف‌اند و همچنین حدود 20 هزار دانشجوی افغانی در حال حاضر در رشته‌های گوناگون در دانشگاه‌های این کشور درس می‌خوانند.

کشور اسلامی ایران، در همسایگی کشور ما از دیر زمان تعاملات را در بخش‌های گوناگون با افغانستان مخصوصا حوزه غرب این کشور داشته است.

افغانستان بیشترین افراد مهاجر را در این کشور دارد و در حال حاضر روزانه تنها از کنسول‌گری ایران در هرات بیش از 1000 تن ویزا دریافت نموده و عازم این کشور می‌شوند.

درباره نویسنده

امیر علی فولادی

امیرعلی فولادی خبرنگار خراسان نیوز افغانستان

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراك گذاري :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارتباط با خراسان نیوز

ایمیل ادرس : khorasannewsinfo@gmail.com

آخرین پست ها