پروژه بزرگ تاپی در افغانستان –هرات افتتاح شد!

خبرگزاری خراسان: امروز جمعه (4 حوت) پروژه بزرگ تاپی که نگاه‌های مردم افغانستان را نسبت به آینده روشن کرده با حضور رؤسای جمهور افغانستان و ترکمنستان، صدر اعظم پاکستان، وزیر دولت در امور خارجه هند و صدها تن از مهمان‌های داخلی و خارجی طی یک مراسم با شکوهی در تالار مولانا - هرات افتتاح شد.

در این محفل مقامات بلند پایه افغانستان، ترکمستان، پاکستان و هند سخنرانی کردند.

رئیس جمهور اشرف غنی در نخست از ولایت هرات توصیف کرد.

وی ادامه می‌دهد  دروازه‌های هرات نمایندگی از ارتباطاتش می‌کند و هرات چهار راه آسیا بود و منحیث چهار راه آسیا خواهد شد.

آقای غنی افزود که این پروژه تنها ابتدایش در هرات است و به فراه، نیمروز، هلمند و کندهار توسعه خواهد یافت.

او در ادامه تاکید کرد که افغانستان از هیچ اقدامی در عملی شدن این پروژه دریغ نمی‌کند.

موصوف در بخشی از سخنانش بیان می‌دارد" ما با هیچ کشور سر ستیز و دشمنی نداریم ولی به منافع خود فکر می‌کنیم. هدف ما محور همکار منطقه‌ای بودن است.

او همچنان در توصیف تاپی علاوه می‌کند این پروژه دسترخوان مردم ما را تغییر می‌دهد. روشنایی را به خانه‌هایی تاریک افغانستان و پاکستان و هند می‌رساند.

 این پروژه ابتدایی تغییر اعتماد بر آینده افغانستان است. اعتماد کامل به حکومت وحدت ملی و هماهنگی دولت و ملت افغانستان است.

رئیس جمهور غنی متذکر شد که امروز باز هم شاهدیم که تورغندی دوباره راه اصلی افغانستان می‌شود.

آقای غنی خاطر نشان کرد مهمترین تاثیر این پروژه این است که هرات و فراه و نیمروز و هلمند و قندهار دوباره با هم وصل می‌شود.

او بار دیگر به توصیف هراتیان پرداخت و بیان کرد که هراتی‌ها کوتاه بین نیستند و به دراز مدت فکر می‌کنند. هرات صدقه نمی‌خواهد بلکه بازار و تجارت می‌خواهد.

آقای غنی در این برنامه از همکاری های بین‌المللی نیز تشکر کرد.

در همین حال، قربانقلی بردی محمدوف؛ رئیس جمهوری ترکمنستان در این مراسم در نخست از رئیس جمهوری افغانستان بخاطر برگزاری برنامه تشکری کرد و این روز را  یک جشن  و روز تاریخی خواند.

او گفت: این نشست و این دیدار نشان دهنده مشترک بودن تفکرات، نشان دهنده حسن همکاری بین ملت هر چهار کشور است و مطمئنم که این همکاری در سطح بین المللی گسترش می‌یابد.

رئیس جمهور ترکمنستان، از مردم افغانستان تشکر و قدردانی کرده و افزود، مطمئنم که برای توسعه صنعتی و اقتصادی مردم افغانستان این پروژه تاثیر مثبتی دارد و من مطمئنم که شاهد این تاثیرات خواهیم بود.

موصوف تصریح کرد که از این پس هم شاهد اجرای طرح‌هایی در زمینه‌های اقتصادی و سایر زمینه‌ها خواهیم بود و این طرح ها برای ما اهمیت دارد.

همچنان گفت: امیدوار به اجرای طرح‌های مهم در این زمینه‌ها در آینده هم هستیم".

آقای محمدوف، بار دیگر تاکید کرد که ترکمنستان از این پس هم از همهی جنبه‌ها «سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و سایر زمینه‌ها» کمک هایش را به افغانستان ادامه خواهد داد.

او همچنان افزود، در اجرایی کردن اهداف تجارتی، اقتصادی و فرهنگی مصمم هستیم و برای نزدیکی نظرات کشورها هم ابتکاراتی را روی دست گرفته ایم که نتایج مهمی خواهد داشت و همه ی این‌ها باعث توسعه و همکاری سیاسی و اقتصادی ما در سطح بین الملل خواهد شد.

به گفته وی، این طرح‌ها هم در زمینه تجارت است و در اقتصاد کشورها تاثیر مثبت دارد و در ایجاد سیستم های جدید صنعتی هم بسیار اهمیت بالایی خواهد داشت؛ و برای نسل آینده و نسل جدید از اهمیت زیادی برخوردار است.

رئیس جمهور ترکمنستان، گفت: ما چنین طرحهای مهمی را بصورت مشترک اجرا می‌کنیم و این افتخار بزرگی است و این روابط از این پس هم گسترش می یابد.

موصوف بیان کرد که همانطور که برادر من اشرف غنی اشاره کردند؛ ما کشوری بی طرف هستیم و سیاست های درهای باز را داریم.

فرد درجه یک ترکمنستان، در ادامه گفت: دو تا قطعنامه هم بنابر همین مسئله انرژی تصویب شده‌است. تلاش های ما را دنیا هم پذیرفته است.

از این پس در توسعه اقتصادی کشور افغانستان هم ادامه کار می دهیم".

او افزود، خط آهن را اجرایی کردیم. هم اکنون به تعداد ۷۶ واگن داریم.

موصوف، در اخیر متذکر شد که سازمان ملل متحد سه قطع نامه را در زمینه همکاری‌های ترانسپورتی تصویب کرده و این به نفع ما است و از آن استفاده می‌کنیم.

در ادامه شاهد خاقان عباسی صدر اعظم پاکستان، گفت: این پروژه زندگی صدها هزار نفر را تغییر می‌دهد.

وی افزود، به رئیس جمهور افغانستان اطمینان می‌دهم که دولت و مردم پاکستان به بهبودی افغانستان فکر می‌کنند.

موصوف اجرایی شدن، پروژه تاپی را به نفع همه‌ی مردم چهار کشور دانست.

از سویی همام. جی. اکبر، وزیر دولت در امور خارجه هندوستان در نخست حرف‌هایش از هرات توصیف کرد و گفت: هرات تاریخ زیبا دارد و هرات شهری بسیار زیبا است.

وی افزود، هرات دارای گره های مشترک دوستی زیادی با هند است، از جمله بند سلما.

او در مورد تاپی گفت: تاپی می‌تواند همان خط تعریف کننده اتصال اقتصادی قرن 21 باشد.

وی همچنان افزود، این طرح باعث دوستی، صلح و همکاری‌های بیشتر می‌شود.

وزیر دولت در امور خارجه هند در باره افغانستان خاطر نشان ساخت که افغانستان باید به تمام قوت های این منطقه دست داشته باشد چون اگر قلب آسیا بند شود، همه چیز این منطقه آسیب می‌بیند.

موصوف در جهت تامین امنیت پروژه تاپی افزود، ما مطمئین هستیم که با شجاعت نیروهای امنیتی افغانستان، این گاز با امنیت به مقصد می‌رسد.

آقای اکبر همچنان تصریح کرد که افغانستان دارای مردم شجاعی است و از تاپی بسیار استفاده خواهد برد.

این در حالی‌ست که امروز در کنار افتتاح پروژه تاپی در افغانستان، پروژه های، برق تاپ، فایبر نوری و خط آهن ترکمنستان و افغانستان نیز افتتاح شد که با اجرایی شدن ، اهمیت قابل ملاحظه‌ای را در آینده برای افغانستان خواهد داشت.

امیرعلی فولادی – خراسان نیوز

درباره نویسنده

امیر علی فولادی

امیرعلی فولادی خبرنگار خراسان نیوز افغانستان

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراك گذاري :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارتباط با خراسان نیوز

ایمیل ادرس : khorasannewsinfo@gmail.com

آخرین پست ها