تأکید ثبات‌وهم‌گرایی بر بیرون کردن آرای تقلبی از سیستم کمیسیون انتخابات

خبرگزاری خراسان: فضل‌احمد معنوی، عضو ارشد دستۀ انتخاباتی ثبات‌وهم‌گرایی به رهبری عبدالله عبدالله امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید، کمیسیون مستقل انتخابات را مجبور به بیرون کردن آرای تقلبی از سیستم می‌سازند. به گفتۀ آقای معنوی، آرای تقلبی در هیچ شرایطی قابل پذیرش نیست.

او هشدار می‌دهد، از هر گزینه‌یی برای برگشتاندن کمیسیون انتخابات به مسیر قانونی‌اش استفاده می‌کنند.

این عضو دستۀ انتخاباتی ثبات‌وهم‌گرایی می‌افزاید، کمیسیون مستقل انتخابات با عملکردهای غیرقانونی وضعیت را به مرحلۀ غیرقابل پیشگیری نکشاند و به صدای معترضان گوش کند.

به گفتۀ آقای معنوی، عملکردهای غیرقانونی و یک جانبۀ کمیسیون انتخابات به دموکراسی نوپای افغانستان لطمۀ جدی می‌زند.

سیمرا رسا، سخنگوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا) به سلام‌وطندار می‌گوید، کمیسیون انتخابات برای بیرون رفت از وضعیت کنونی باید تصمیم نو بگیرد.

به گفتۀ بانو رسا، سلامت انتخابات زیر پرسش رفته و این مسأله سبب نگرانی نهادهای ناظر شده است.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) نیز با نشر خبرنامه‌یی نوشته است که جلسۀ دیروز کمیسیون انتخابات با شرکای انتخاباتی سبب پیچیدگی بیشتر در روند انتخابات شده و کمیسیون پاسخ قانونی و قناعت بخش به معترضان نداشته است.

اما کمیسیون انتخابات بار دیگر تأکید کرده که زیر هیچ گونه فشاری قرار ندارد و کارهایش را در مطابقت با قانون پیش می‌برد.

شماری از هواداران دستۀ انتخاباتی ثبات‌وهم‌گرایی در ولایت‌های نیمروز و کندز راهپیمایی کردند.

معترضان هدف از راهپیمایی‌شان را جلوگیری از تقلب در بازشماری آرا می‌دانند و هشدار می‌دهند، تا زمانی که سرنوشت 300 هزار رأی خارج از زمان و قرنطین شده مشخص نشود، به اعتراض‌های‌شان ادامه خواهند داد.

کمیسیون مستقل انتخابات دیروز نشست معلوماتی را با نماینده‌گان دسته‌های انتخاباتی، نهادهای بین‌المللی و احزاب سیاسی به هدف رفع چالش‌های سد راه انتخابات ریاست جمهوری برگزار کرد که بی‌نتیجه پایان یافت.

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

Location

اشتراك گذاري :
0
  • هیچ نظری یافت نشد

ارتباط با خراسان نیوز

ایمیل ادرس : khorasannewsinfo@gmail.com

آخرین پست ها